موجود

شکوفایی اقتصاد برزیل

نویسنده: ریوردان روِت

شکوفایی اقتصاد برزیل

تعداد
قیمت: 58,000 تومان

چگونه بدهکارترین کشور امریکای جنوبی، در کمتر از نیم قرن به شکوفاترین اقتصاد منطقه و هشتمین اقتصاد برتر دنیا تبدیل شد؟ وقتی نام کشور برزیل را در اینترنت جستجو می‌کنید بیش از همه با واژه‌های فوتبال، گردشگری، کشاورزی، صادرات محصولات پروتئینی، تولید هواپیمای نظامی و قهوه‌های بی‌نظیر روبرو می‌شوید. کشوری که با مدیریت عمل‌گرا و رشد بسیار سریع، توانسته است از بحران‌های اقتصادی و اجتماعی بسیاری عبور کرده و اکنون به پشتوانه جمعیت بیش از 200 میلیونی و منابع طبیعی و معدنی سرشار، به هشتمین اقتصاد برتر دنیا و اولین اقتصاد بزرگ منطقه امریکای جنوبی تبدیل شود و جالب است بدانید همه این رخدادها فقط در کمتر از 40 سال و با درایت و مدیریت عالی مسئولان این کشور اتفاق افتاده است و به همین دلیل برزیل می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای کشورهای در حال توسعه باشد. برزیل چندی پیش در زمره کشورهای با حجم بدهی بالا و نرخ رشد بسیار پایین قرار داشت اما امروزه در زمره موفق‌ترین کشورها در زمینه کاهش و رفع فقر قرار دارد و مردم این کشور از سیاست‌های توسعه اقتصادی دولت بهره‌مند هستند. این شیوه‌ی دستیابی به رشد اقتصادی، توسط نظریه‌پردازان اقتصادی به رشد فقرزدا معروف است و مهمترین نمود آن، کاهش فاصله طبقاتی و نابرابری اقتصادی است که بر اساس معیار ضریب جینی (Gini) محاسبه می‌شود. برزیل نمونه خوبی برای زیر سوال بردن این نظریه است که جبر جغرافیایی عامل اصلی فقیر بودن یک کشور محسوب می‌شود؛ چرا که در منطقه امریکای جنوبی که تعداد کشورهای عقب‌مانده اقتصادی در آن بسیار زیاد است، شاهد رشد مستمر و با نرخ افزایشی در اقتصاد این کشور هستیم که همسایگان بسیار فقیری دارد. کتاب ارزشمند «شکوفایی اقتصاد برزیل» مرجعی است که دلایل این پیشرفت و نقشه راهی که برزیل تا رسیدن به این قله موفقیت پیموده است را بررسی کرده و درس‌ها و تجربه‌هایی را به خواننده می‌آموزد که با استفاده از آن‌ها می‌تواند برنامه‌ریزی اقتصادی منظم‌تری انجام داده و با الگوبرداری از داستان‌های موفقیت و شکست پروژه‌های اقتصادی برزیل، طرحی نیز برای شکوفایی اقتصاد کشور عزیزمان ترسیم نماید.

نظرات شکوفایی اقتصاد برزیل

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مشخصات کتاب

نویسنده ریوردان روِت
مترجم امیر حسین کلاهچی
فرشته عبدالهی
عبدالخالق غبیشاوی
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 192 صفحه
دسته بندی تجربه های توسعه
تاریخ انتشار 1397
شابک 9789644686108
قیمت 58,000 تومان
زبان فارسی

فهرست مطالب


سخن مولف

به می عمارت  دل کن که این جهان خراب              بر سر آن است که از خاک ما بسازد خشت
_x000D_
با مطالعه کتاب حاضر بیش از پیش به سختی و دشواریهای مسیر توسعه و پیشرفت کشورها پیمیبریم و از آرزوی دستیابی یک شبه به پیشرفت و باور کردن شعارها و تبلیغات سیاستمداران جهت ایجاد توسعه و زدودن فقر در مدت زمان کوتاه دست بر میداریم و بخوبی به مسیر دشوار و سخت توسعه متوازن و پایدار پیمیبریم و این گمان که میتوان با دخالت نکردن و عدم مشارکت در مسائل گوناگون حادث شده در کشور، مسیر رشد خود بخود طی شده بدل به موضوعی غیر واقعی میگردد‌.
_x000D_
با استفاده از تجربیات ملل دیگر میتوان به تجربه دست اولی از نحوه مواجه با مشکلات و مسائل پیش روی توسعه دسترسی پیدا کرد و از این مسیر به توسعه کشور خود کمک نمود و با ایجاد آگاهی در بین علاقمندان سرعت طی نمودن این مسیر را بیشتر کرد‌.
_x000D_
امیدوارم ترجمه این کتاب بتواند گامی هرچند اندک در فربه نمودن تجربیات و آگاهیهای ما نسبت به امر و مقوله توسعه باشد و با مطالعه آن رفتار مناسب در هنگام بروز اتفاقات گوناگون را بیاموزیم و در رفتار به مثابه شهروندان توسعه یافته عمل کنیم ، در این صورت به قطع و یقین می توان گفت که در مسیر درست و مناسب توسعه پایدار قرار گرفتهایم و جهت صحیح حرکت به سوی پیشرفت و تعالی کشور خود را یافته و آموختهایم.
_x000D_
 
_x000D_
امیرحسین کلاهچی
_x000D_
بهار 1397
_x000D_
 
_x000D_
 

برچسب ها: اقتصادی

© Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت : نونگار پردازش

سبد خرید 0
مقایسه
0
فهرست مقایسه خالی است