موجود

اطلس پیچیدگی اقتصادی

نویسنده: بهروز شاهمرادی

نقشـه راه شکـوفایـی

تعداد
قیمت: 123,000 تومان

کالبدشکافی علمی آینده اقتصاد دانش محور جهان  و رتبه بندی کشورها در سهم توسعه اقتصادی دنیا پیچیدگی اقتصادی شاخصی است برای بررسی میزان دانش مفیدی که در هر کشور تولید می شود و بر اساس آن، کشور می تواند به تولید محصولات و خدمات نوین و پیشرفته بپردازد. درواقع کشوری که بتواند دانش تولیدی و انباشت شده خود در بخش های مختلف تحقیقاتی، طراحی، صنعتی، بازاریابی و ... را به مرحله تولید و فروش محصولات برساند، در این شاخص رتبه بهتری گرفته و اقتصاددانان، آینده اقتصادی بهتری برای آن کشور متصور هستند. حقیقت این است که کشورها محصولاتی را که نیاز دارند تولید نمی کنند؛ بلکه محصولاتی را تولید می کنند که قادر به تولید آن ها باشند. همین جمله، رمز مهم شکل گیری تجارت جهانی است. در غیر این صورت باید جهانی را شاهد می بودیم که هر کشوری به تنهایی قادر به تامین کلیه نیازهای خود بود و به طور مستقل می توانست تمامی خدمات و محصولات مختلف در تمامی عرصه ها را در داخل مرزهای خود تامین کند و نیازی به ارتباطات تجاری با سایر کشورها نداشت. اما تفاوت سطح دانش در حوزه های علمی مختلف، تفاوت میزان منابع موجود در خاک کشورها، تفاوت جغرافیایی و اقلیمی منطقه ای که هر کشور در آن حضور دارد و تفاوت فرهنگ ها و ... منجر به این شده است که هر کشور در برخی حوزه های علمی و عملی شاخص بوده و همین تنوع باعث می شود که برخی کشورها با سرعت بیشتری رشد کرده و اقتصاد قوی تری داشته باشند. کتاب اطلس پیچیدگی اقتصادی - نقشه راه شکوفایی با بررسی علمی و آماری دقیق شاخص پیچیدگی اقتصادی کشورها، تخمینی واقعی از سرعت رشد کشورها در آینده را به دست می دهد و بر اساس آن، سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتمردان می توانند برنامه ریزی بهتری برای شکوفایی اقتصاد کشور خود داشته باشند و نقشه راه توسعه اقتصادی کشور خود را با این اطلس هماهنگ نمایند. این کتاب مملو است از حقایق ریاضی و آماری و جداول و فرمول هایی که نشان می دهد هر کشور بهتر است در چه زمینه هایی سرمایه گذاری نموده و امور تحقیقاتی و تولید خود را در چه حوزه ها و برای تولید چه محصولات و خدماتی به کار گیرد. بر این اساس، رتبه بندی از کشورها در حوزه های مختلف ارائه می شود که نشان می دهد روند حرکت کشورها به کدام سو است و کوتاه ترین و امن ترین مسیرها برای رشد و شکوفایی اقتصادی هر کشور کدام است. به عنوان مثال رشد مورد انتظار تولید ناخالص ملی کشورها تا سال 2020 در این اطلس، بر اساس حقایق علمی و آماری پیش بینی شده است. به عنوان مثال، بخشی از اطلاعاتی که درباره ایران در این اطلس درج شده به شرح زیر است: نمودار امکان پذیری صادرات ایران، نشان دهنده پیچیدگی محصول و فاصله محصولاتی است که
کشور نمی تواند تولید کند. مقایسه سالهای 1962 تا 2016 نشان دهنده نزدیک شدن فاصله محصولات با سبد کنونی صادرات ما است. لازم به ذکر است هرچقدر فاصله با دیگر محصولات پیچیده کمتر باشد، نویدی است برای ورود کشور به محصولات متنوع تر و پیچیده تر. درباره کشور ایران رابطه مثبت و مستقیم بین پیچیدگی محصولات و فاصله برقرار است. به عبارتی دیگر هرچقدر کالا، پیچیده تر باشد با قابلیتهای مولد کشور فاصله بیشتری دارد و بالعکس. کتاب اطلس پیچیدگی اقتصادی - نقشه راه شکوفایی پاسخی است برای جستجوگران اطلاعات که به دنبال کشف روند حرکت اقتصادی کشورها برای بهبود شرایط اقتصادی کشور خود یا سایر نقاط دنیا هستند؛ تفاوتی نمی کند که دانشجو، استاد دانشگاه، سرمایه گذار بخش خصوصی یا مدیر یک سازمان نظارتی و دولتی باشند.

نظرات اطلس پیچیدگی اقتصادی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مشخصات کتاب

نویسنده بهروز شاهمرادی
مترجم
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 194 صفحه
دسته بندی اقتصاد ایران
تاریخ انتشار 1397
شابک 97896446
قیمت 123,000 تومان
زبان persian

فهرست مطالب

چه چیز، چرا و چگونه؟ _x000D_ بخش 1      منظورمان از پیچیدگی اقتصادی چیست؟                              _x000D_ بخش 2      چگونه پیچیدگی اقتصادی را محاسبه کنیم؟                     _x000D_ بخش 3      چرا پیچیدگی اقتصادی مهم است؟                                       _x000D_ بخش 4      پیچیدگی چه تفاوتی با رویکردهای دیگر دارد؟                       _x000D_ بخش 5      چگونه پیچیدگی اقتصادی ارزیابی می شود؟                           _x000D_ بخش 6      چگونه از این اطلس استفاده شود؟                                      _x000D_ بخش 7      چه کشورهایی در این اطلس لحاظ شده اند؟                        

سخن مولف

این اطلس توسعه اقتصادی را به عنوان پروسه یادگیری اجتماعی که مملو از تله و خطر است، می بیند. کشورها از طریق توسعه ظرفیت خلق محصولات متنوع بیشتر با پیچیدگی فزاینده، دانش مولد را انباشت می کنند. این پروسه مستلزم آزمون و خطاست. سفری پرخطر در یافتن ممکن هاست. کارآفرینان، سرمایه گذاران و سیاست گذاران نقشی اساسی در این اکتشاف اقتصادی دارند.

برچسب ها: اقتصادی

© Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت : نونگار پردازش

سبد خرید 0
مقایسه
0
فهرست مقایسه خالی است