موجود

تشریفات دیپلماتیک در ارتباطات بین المللی

تشریفات بین المللی در ارتباطات بین المللی

تعداد
قیمت: 236,000 تومان

تشریفات به عنوان قانون حاکم بر تعاملات حرفه‌ای، دولتی و اجتماعی، ابزاری قدرتمند در گفت‌‌و‌‌گوها است که می‌تواند باعث کاهش سردرگمی، ثبات داوری، تقویت روابط و برتری شود. به عنوان کسی که بیش از چهار سال تجربه ریاست تشریفات دولت اوباما را برعهده داشته و از آن به عنوان ابزاری برای توافق‌های موفق بین رهبران جهان استفاده کرده، می‌توانم با اقتدار بگویم که تشریفات ابرنیرویی مشروع است. در طول چهارسال خدمت به عنوان دبیر اجتماعی در دفتر ریاست جمهوری در زمان کلینتون، اعتقاد راسخ به آداب معاشرت و قدرت تعامل اجتماعی پیدا کردم، اما امروزه همه ‌این قواعد رفتاری در معرض خطر قرار دارند. در اکثر مواقع، تشریفات در جلسات دولت و در گفتمان عمومی نادیده گرفته می‌شود و مردم درک درستی از نقش آن در موفقیت کسب‌وکارها ندارند. عدم پایبندی به قواعد تشریفات می‌تواند منجر به هرج و مرج، توقف در پیشرفت امور، سوء‌تفاهم فرهنگی، درک اشتباه در مقدمات کار و از دست‌‌رفتن فرصت‌ها در برقراری ارتباط و انجام یک معامله تجاری و حتی منازعه بین ملت‌ها شود. 
تشریفات دقیقاً چیست؟ تشریفات، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌‌ها برای رفتار اجتماعی و چارچوبی برای چگونگی تعامل و برقراری ارتباط است. ما در زندگی شخصی برای هرکاری از نحوه حرکت در پیاده‌‌رو (حرکت در سمت راست) تا برگزاری جشن‌ها و نحوه ارسال دعوتنامه، تشریفات خاصی داریم. تشریفات در کسب‌‌و‌‌کار، طرز نشستن (نشستن مدیرعامل در جایگاه بالا)، نحوه دست دادن (آغاز یک آشنایی با دست‌دادن محکم) و نوع پوشش در یک مراسم (کت و شلوار رسمی یا غیررسمی) را تعیین می‌کند. تشریفات به عنوان موتور محرک دیپلماسی، نقشه راهی برای هرگونه تبادل بزرگ یا کوچک، بین دیپلمات‌ها و رهبران، از مراسم‌های باشکوه تشریفات در هنگام ورود سران، تا نحوه نشستن در مذاکرات دوجانبه و یا روش تنظیم دقیق موافقنامه‌ها فراهم می‌سازد. 
چرا داشتن یک چارچوب برای دیپلماسی، دستورالعملی‌‌ برای نحوه سلام و احوال‌پرسی یا فرآیند تبادل هدایا، اینقدر اهمیت دارد؟ آیا واقعاً تفاوت زیادی خواهد داشت اگر غذایی سرو کنید که در فرهنگ میهمان منع شده، عمل نوشیدن به سلامتی میهمان آلمانی یا ژاپنی را به طرز ناشیانه‌ای انجام دهید و یا در یک شام گروهی یا جلسه هیأت مدیره در صندلی اشتباهی بنشینید ؟ 
با اطمینان تاکید می‌کنم که توفیر زیادی دارد. عمل شما فقط نقض تشریفات یا قانون‌شکنی نیست، بلکه بی‌اعتنایی به میهمان به جای احترام و ایجاد مانع در برقراری ارتباط است. مهم نیست که هدف شما در یک تعامل چیست ـ تأثیرگذاری و جذب دیگران و یا همراه‌‌کردن آن‌ها با خواسته‌های خود ـ ارتباط پیش نیاز تعامل است و شما نمی‌توانید این کار را با استفاده از تمام توانایی خود بدون درنظر‌‌گرفتن مؤلفه‌های تشریفات انجام دهید.

نظرات تشریفات دیپلماتیک در ارتباطات بین المللی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

مشخصات کتاب

نویسنده کاپریشیا پناویچ مارشال
مترجم دکتر موسی الرضا وحیدی
منصور حسینی
ناشر چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 405 صفحه
دسته بندی کسب و کار و راهبردی شرکتی
تاریخ انتشار 1401
شابک 978
قیمت 236,000 تومان
زبان persian

فهرست مطالب


سخن مولف

تشریفات دیپلماتیک از گذشته‌ای دور به ‌‌عنوان مولفه‌ای ضروری در ارتباطات بین‌المللی شناخته شده است. زمانی که نخستین سیاحان و بازرگانان اروپایی تصمیم به کشف جهان‌های نو در شرق و غرب عالم گرفتند و به‌دنبال تجارت و فتوحات جدید بودند، سریعا متوجه شدند در صورتی تلاش‌‌هایشان به بار می‌‌نشیند که خود را با فرهنگ‌‌های تازه کشف‌‌شده وفق دهند و آداب و رسوم آن‌ها را بیاموزند. به تدریج و با گذر زمان مشخص شد که علاوه بر توجه به حساسیت‌های میان فرهنگی، پیشبرد ارتباطات نیازمند انعقاد معاهدات، نظم و انظباط و حفظ تقدم و سلسه مراتب است. 
در ابتدا موقعیت نمایندگان کشورها در ارتباطات بین‌المللی براساس میزان قدرت و ثروت کشورهایی تعیین می‌شد که نمایندگی می‌کردند، اما امروزه ‌این موضوع در چارچوب قواعد و نُرم‌های بین‌المللی به‌خصوص با تدوین کنوانسیون‌های دیپلماتیک 1961 و کنسولی 1963 وین، نظام‌مند شده است. 
در حال حاضر، به‌‌رغم توسعه بی‌سابقه ارتباطات بین‌المللی به‌‌واسطه گسترش فناوری‌ها و شبکه‌های ارتباطی، اطلاعاتی و اجتماعی و تسهیل مسافرت‌های جهانی، نه تنها از اهمیت تشریفات در ارتباطات بین‌المللی کاسته نشده است، بلکه به نظر محققینی مانند ژان پائول ویجرز، مدیر موسسه تشریفات لاهه، تشریفات به اصل اساسی در موفقیت ارتباطات بین‌المللی تبدیل گردیده است. به نظر او، تشریفات ابزار ارتباطات معنی‌‌دار به منظور رسیدن به اهداف خاص است و روشی است که به‌‌واسطه آن دیپلماسی اجرا و هدایت می‌‌شود به نظر روزالی ریوت، نویسنده کتاب «تشریفات دیپلماتیک، آداب اجتماعی، دولتمداری و اعتماد»، تشریفات نقش مهمی در برقراری و حفظ ارتباطات، موفقیت مذاکرات بین‌المللی و کاهش تنش‌های سیاسی ایفا می‌کند.به نظر وی، تشریفات، نشانگر یک استاندارد قابل قبول در گفتمان دیپلماتیک و مذاکرات بین‌المللی است. به عبارت دیگر، برنامه و فرآیندی در رابطه با نحوه رفتار، گفتار و نوشتار در ارتباطات بین‌المللی است. به نظر ریوت، زبان و نحوه استفاده آن در اسناد بین‌المللی بخش مهمی از تشریفات است و نقش ظریف دیپلماسی، در نحوه کاربست زبان اهمیت پیدا می‌کند. 
علاوه بر این، در عصر اطلاعات و ارتباطات که شفافیت اهمیت زیادی در ارتباطات بین‌المللی پیدا کرده است، نحوه واکنش دولتمداران و دیپلمات‌ها به رویدادهای داخلی و بین‌المللی نسبت به گذشته، از اهمیت و سرعت بیشتری برخوردار شده است، چون هر نوع رفتار و گفتار آن‌ها توسط تک‌تک شهروندان زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد. بنابراین، نحوه واکنش یک دیپلمات یا سیاستمدار به یک بحران داخلی و بین‌المللی، نقش مهمی در نحوه برداشت دیگران از کشور و ملتی دارد که او آن‌ها را نمایندگی می‌کند، چون در دنیای ارتباطات، حتی حرکات بدن، یک ابزار قدرت هستند. به نظر خانم مارشال نویسنده‌ این کتاب، این‌ها اقدامات کوچکی هستند که می‌توانند باعث تغییرات و پیامدهای بزرگ شوند و متاسفانه در بسیاری از کشورها توجه بایسته به آن‌ها نمی‌شود، در حالی که ابزار اصلی دیپلماسی کارآمد می‌باشند. 
اما به‌‌رغم اهمیت تشریفات در جهان امروز، در ایران و حتی در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، برداشت حداقلی و محدود از آن وجود دارد و بیشتر در پوشش لباس، برگزاری مراسم‌ها، ضیافت‌ها و غیره خلاصه شده است. در حالی که تشریفات شامل کلیه ارتباطات کلامی و غیرکلامی در ارتباطات بین‌المللی اعم دیپلماتیک، تجاری و میان فرهنگی می‌شود و طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها و ظرافت‌های کلامی و غیرکلامی را در برمی‌گیرد. 
از جمله دلایل انتخاب این کتاب «تشریفات دیپلماتیک در ارتباطات بین‌المللی» برای ترجمه، این است که خانم کاپریشیا پناویک مارشال مولف آن، به تشریفات دیپلماتیک به عنوان ابزار قدرت نرم در ارتباطات بین‌المللی و ابزار دیپلماسی کارآمد می‌نگرد.


© Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت : نونگار پردازش

سبد خرید 0
مقایسه
0
فهرست مقایسه خالی است